Huta Stalowa Wola rozpoczęła wdrażanie najnowocześniejszych dostępnych obecnie na świecie technologii w zakresie automatycznego spawania korpusów i podwozi dla pojazdów bojowych. Firma rozpoczęła montaż linii zaawansowanych automatów realizujących najwyższej jakości produkcję przemysłową. Stawia ją to w czołówce producentów pojazdów pancernych w zakresie możliwości wykonawczych tego typu konstrukcji dla polskiej armii.
Wdrożenie uniwersalnego stanowiska zrobotyzowanego do spawania systemów wieżowych dla wyrobów Krab, Rak, ZSSW, a także systemów podwozi m.in. M120G, WD, BWP, pozwoli uzyskać maksymalną jakość i powtarzalność oraz podnieść wydajność prac spawalniczych. Wszystkie zespoły z blach pancernych były dotąd spawane metodą tradycyjną (ręcznie) przy użyciu nowoczesnych urządzeń spawalniczych. Zastosowanie inteligentnego systemu w zrobotyzowanych aplikacjach spawalniczych zagwarantuje poprawę standardów jakościowych, zapewni utrzymanie wysokiej jakości produktów. Wpłynie również na terminową realizację programów realizowanych w ramach procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Władze Spółki liczą, że nowa inwestycja zwiększy potencjalne możliwości eksportowe i rozwinie przedsiębiorstwo.
Linia technologiczna jest projektem inwestycyjnym, który buduje przewagę konkurencyjną HSW. Z rynku systematycznie znikają producenci, którzy nie są w stanie sprostać jakościowym oczekiwaniom klientów. Jednym z najbardziej skutecznych i coraz częściej wybieranych sposobów poprawy jakości procesów jest ich automatyzacja. Takie nowoczesne podejście do produkcji gwarantuje poprawę przede wszystkim standardów jakościowych i wynikające z tego wymierne korzyści.
Wchodzimy w nową erę – mówi Bernard Cichocki, prezes Zarządu HSW SA – znamy realia zaostrzonej konkurencji na rynku krajowym i zagranicznym, dlatego HSW musi kłaść olbrzymi nacisk na nowoczesne technologie, by móc sprostać ciągle rosnącym wymaganiom płynącym z rynku. Tylko tak znaczące zmiany w zapleczu technologicznym, fachowa wiedza pracowników, doświadczenie i najnowsze rozwiązania mogą skutecznie i w dłuższej perspektywie budować przewagę konkurencyjną z rodzimymi i zagranicznymi producentami podobnych wyrobów. Wykorzystanie zrobotyzowanego stanowiska uważamy za ogromny progres, który będzie widoczny na tle branży spawalniczej w polskim przemyśle zbrojeniowym. Da przewagę nie tylko nam jako spółce HSW, ale i całej Grupie Kapitałowej PGZ.