Huta Stalowa Wola S.A. dostarczy Siłom Zbrojnym artyleryjskie wozy amunicyjne oraz artyleryjskie wozy remontu uzbrojenia do ukompletowania kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych Rak. Dostawy sprzętu odbędą się w latach 2022-2024 a wartość umowy to 186 mln złotych. Przy podpisaniu umowy obecny był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
22 maja br. Inspektorat Uzbrojenia zawarł kolejny kontrakt z Hutą Stalowa Wola S.A. Przedmiotem zamówienia jest m.in. dostawa 21 egz. artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA) oraz 7 egz. artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia (AWRU) na potrzeby modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych Rak. W ramach umowy dostarczone zostaną również zestawy grupowe, opracowana zostanie dokumentacja interaktywna na składniki KMO, w tym na 120 mm moździerz samobieżny, przeprowadzone będzie szkolenie instruktorów i personelu technicznego, w tym również szkolenie z naprawy średniej 120 mm moździerza samobieżnego.
Kompania wsparcia oparta na samobieżnych moździerzach Rak wraz z pozostałym elementami systemu dowodzenia i logistycznego stanowi jeden najbardziej innowacyjnych produktów Grupy, opracowany w pełni siłami polskiego przemysłu i krajowych ośrodków badawczo-rozwojowych.
– Wojsko Polskie będzie zamawiać kolejną broń produkowaną w HSW, dlatego że jest to broń produkowana w Polsce, a więc potencjał Polski jest wykorzystywany, dlatego że jest to broń dobrej jakości, sprawdzona i odpowiada wymaganiom Wojska Polskiego – powiedział minister Błaszczak, przy okazji składając podziękowania załodze HSW S.A. za jej pracę na rzecz obronności kraju.
– Z punktu widzenia Huty Stalowa Wola, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale też Wojska Polskiego, program Rak jest ważnym i strategicznym projektem. Podpisany dziś kontrakt na dostawę nowoczesnych wozów amunicyjnych i remontu uzbrojenia do KMO Rak to kolejny ważny krok w kompleksowym wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Żołnierze otrzymują najnowocześniejszy sprzęt opracowany i wyprodukowany siłami polskiego przemysłu i ośrodków badawczo-rozwojowych. Deklarujemy także gotowość, by zaoferować wojsku kolejne innowacyjne i zaawansowane rozwiązania – powiedział Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
AWA oparte są na samochodzie ciężarowym Jelcz 882.53 z dwuosobową opancerzoną kabiną i służą do przewozu amunicji oraz zautomatyzowanego załadunku i rozładunku amunicji. AWRU, które zostały oparte na samochodzie ciężarowym Jelcz P662D.35 z czteroosobową opancerzoną kabiną Jelcz 144 i zostały wyposażone w kontener z niezbędnym sprzętem do prowadzenia przeglądów i napraw oraz magazyn części zamiennych, służą do wykonywania diagnostyki oraz napraw sprzętu wojskowego w warunkach polowych.
– Długoterminowe programy realizowane we współpracy z MON przynoszą korzyści wszystkim – Siłom Zbrojnym RP, lokalnej społeczności, jak i całej gospodarce. Huta Stalowa Wola stale rozwija potencjał produkcyjny, co ma przełożenie na rosnące z roku na rok wyniki spółki. To co nas wyróżnia to fakt, że realizujemy zamówienia od fazy badawczo-rozwojowej aż do wprowadzenia kompletnego rozwiązania do seryjnej produkcji. Nasze produkty są dobrze oceniane przez wojsko i to mobilizuje do dalszej pracy i podejmowania kolejnych ambitnych wyzwań – powiedział Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A.
KMO Rak w docelowej konfiguracji będzie składać się z ośmiu 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych Rak, 4 artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD) na podwoziu KTO Rosomak, 2 artyleryjskich wozów rozpoznania (AWR) oraz pojazdów zabezpieczenia logistycznego, tj.: 3 artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA), 1 artyleryjskiego wozu remontu uzbrojenia (AWRU).