24 października, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola S.A. otrzymała od Raytheon Company zamówienie na usługę przygotowania realizacji przyszłego kontraktu (T&M, Time and Material) dotyczącą programu WISŁA. PGZ S.A. reprezentował wiceprezes Sebastian Chwałek, podpisy ze strony HSW S.A. złożyli Jacek Kosiński i Bartłomiej Zając a ze strony Raytheon Company Wes Kremer, Tom Laliberty i Pete Bata.
Jest to pierwsze zamówienie złożone w Grupie PGZ przez koncern Raytheon w ramach programu WISŁA.Zamówienie obejmuje swoim zakresem opracowanie wstępnego Planu Zarządzania programem jak również Planu Dojrzałości, identyfikującego ryzyka przy realizacji programu. Jego formalne zrealizowanie, oprócz wyżej wymienionych ma za zadanie również pokrycie części dotychczas poniesionych przez HSW S.A. kosztów związanych z przygotowaniem oferty na integrację i produkcję wyrzutni rakiet M903 systemu Patriot.
– Wchodzimy w kolejny etap realizacji największego w historii Sił Zbrojnych RP oraz polskiego przemysłu obronnego programu, który jest pierwszym krokiem na drodze do stworzenia wielowarstwowego, kompleksowego systemy obrony polskiego nieba. Partnerstwo z firmą Raytheon i zaangażowanie podmiotów wchodzących w skład naszej Grupy przy realizacji I i II fazy programu WISŁA przyczyni się do pozyskania wielu kompetencji i rozbudowy naszego potencjału techniczno-technologicznego na polu systemów obrony przeciwlotniczej – powiedział na uroczystości wiceprezes PGZ S.A., Sebastian Chwałek.
Złożenie zamówienia T&M na ręce HSW S.A. potwierdza gotowość spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ – WISŁA do realizacji przedmiotowego programu, w tym do absorpcji offsetu, ale przede wszystkim do przyszłych zamówień w ramach realizacji dostaw systemu WISŁA do Sił Zbrojnych RP, a także włączenie w globalnych łańcuch dostaw systemu Patriot.
Kolejnym kamieniem milowym w realizacji programu będzie podpisanie kontraktu wykonawczego na integrację i produkcję 16 wyrzutni rakiet systemu Patriot w ramach realizacji I fazy programu WISŁA, którego podpisanie planowane jest jeszcze w tym roku. W wyniku negocjacji międzyrządowych PGZ uzyska technologie i know-how pozwalające na uzyskanie ponad 90% udziału w produkcji wyrzutni i jej komponentów. Wszystkie dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, których znaczna część powstanie w krajowym przemyśle obronnym. Takie rozwiązanie obniży również koszt utrzymania cyklu życia (ang. LCC, life cycle-cost) systemów wyrzutni, za których eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki z Grupy.
Konsorcjum PGZ – WISŁA odpowiadające za realizację programu WISŁA po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A., Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz Sp. z o.o., Autosan Sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A, oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Część Spółek z Grupy będzie realizować prace jako poddostawcy wyżej wymienionych podmiotów.