26 września 2023 r. odbyła się trzecia edycja Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych zorganizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojskową Akademię Techniczną. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele MON, Sztabu Generalnego, AU, ASzwoj, Sił Zbrojnych, ośrodków akademickich i naukowych oraz przemysłu zbrojeniowego. Wśród zaproszonych gości zagranicznych byli płk John Patrick, dyrektor NATO Space Center z Sił Kosmicznych USA oraz przedstawiciele Ambasad i Attaché Obrony.
Tematyka Forum skupiona była na priorytetowych kierunkach badań naukowych wspieranych przez resort obrony narodowej w perspektywie rozwoju Sił Zbrojnych RP, implementacji domeny operacyjnej przestrzeni kosmicznej w Siłach Zbrojnych RP w rozwoju narodowych technologii kosmicznych oraz nowym narzędziu międzynarodowym w ekosystemie innowacji obronnych – BRAIn (Badania, Rozwój, Armia, Innowacyjność).
Marcin Ociepa, Sekretarz Stanu w MON podsumował działania MON za 12 miesięcy w zakresie rozwijania prac badawczo-rozwojowych w resorcie obrony narodowej i ekosystemie innowacyjności polskich Sił Zbrojnych w dialogu z nauką, przemysłem i wojskiem. Podkreślił, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje aktualnie ponad 70 projektów na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa o łącznej wartości przekraczającej 2 miliardy 300 milionów złotych. Zgodnie z zapowiedzią ministra Ociepy, w ramach programu PERUN, nad którym prace są finalizowane przez NCBR, z planowanym budżetem w wysokości około 3 miliardów złotych, przez najbliższe 10 lat będą budowane kompetencje krajowych podmiotów naukowych i przemysłowych w celu zwiększenia zdolności operacyjnych. W rozwoju potencjału obronnego mają być też wykorzystywane technologie cywilne.
Huta Stalowa Wola S.A. podczas Forum Innowacyjności MON zaprezentowała NBPWP BORSUK będący efektem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez HSW S.A. we współpracy z uczelniami technicznymi, instytutami badawczymi oraz innym spółkami przemysłu obronnego.