28 listopada 2024 r. Huta Stalowa Wola S.A. dostarczyła ostatni, XV kompanijny moduł ogniowy (KMO) RAK do Sił Zbrojnych RP i tym samym terminowo zakończyła dostawy Raków w ramach umów zawartych w 2016, 2019 oraz 2020 roku, w tym dostawy moździerzy dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
W skład każdego KMO wchodzi osiem samobieżnych moździerzy na podwoziu kołowym 120 mm RAK oraz wozy towarzyszące: jeden artyleryjski wóz remontu uzbrojenia 6×6 (AWRU), trzy artyleryjskie wozy amunicyjne 8×8 (AWA) oraz cztery artyleryjskie wozy dowodzenia 8×8 (AWD).
Łącznie HSW S.A. na podstawie pierwszej umowy z 2016 roku oraz kolejnych dostarczyła do polskiej armii 124 egz. moździerzy RAK, 61 egz. artyleryjskich wozów dowodzenia, 46 egz. artyleryjskich wozów amunicyjnych oraz 16 egz. artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia. W ramach tych dostaw HSW S.A. przekazała do CSAiU cztery egzemplarze samobieżnych moździerzy RAK, w tym opracowane w ramach pracy badawczo – rozwojowej finansowanej przez MON dwa prototypy na podwoziu kołowym i gąsienicowym oraz 2 egz. moździerza do celów szkoleniowych.
Umowa z 2016 r. obejmowała również szkolenie personelu wojskowego: użytkowników – członków załóg oraz instruktorów.
Samobieżny moździerz 120 mm RAK na KTO to system w pełni autonomiczny, odznaczający się dużą siłą ognia i donośnością dochodzącą do 12 km. Moździerz RAK osiąga szybkostrzelność 6-8 pocisków/ min. Cechuje go duża mobilność – czas zajęcia stanowiska i gotowości do strzału wynosi nie więcej niż 30 s., a czas opuszczenia stanowiska ogniowego po oddaniu strzału wynosi maks. 15 s., co znacznie podnosi bezpieczeństwo załogi na polu walki.
Artyleryjskie wozy amunicyjne oparte na podwoziu Jelcz 8×8 P882.53 z opancerzoną kabiną służą do przewozu amunicji oraz jej zautomatyzowanego załadunku i rozładunku. Artyleryjskie wozy remontu uzbrojenia są zbudowane na pojeździe Jelcz 6×6 P662D.35, posiadają opancerzoną kabinę i są wyposażone w kontener do prowadzenia przeglądów, diagnostyki oraz napraw sprzętu wojskowego w warunkach polowych. W kontenerze mieści się również magazyn części zamiennych.
Kompanijny moduł ogniowy RAK to system artyleryjski wysoko oceniany przez użytkowników. Zastosowane technologie i rozwiązania zrewolucjonizowały polskie wojska artyleryjskie. Produkt budzi zainteresowanie klientów zagranicznych. Nadmienić również należy, iż bliżej nieokreślona ilość moździerzy została przekazana w formie donacji do Sił Zbrojnych Ukrainy.
Pierwsza umowa z kwietnia 2016 r. na dostawy ośmiu KMO obejmowała łącznie 64 środki ogniowe i 32 wozy dowodzenia na podwoziu kołowym KTO. Umowa została zrealizowana w 2019 r. Następnie w 2019 roku Inspektorat Uzbrojenia MON zawarł z HSW S.A. kolejną umowę na dostawy dwóch KMO oraz moździerzy RAK z przeznaczeniem dla CSAiU w Toruniu. W 2020 roku Huta Stalowa Wola podpisała trzecią umowę na dostawy w latach 2022-2024 pięciu kompanijnych modułów ogniowych. Jednocześnie HSW S.A. realizowała umowy na dostawy artyleryjskich wozów amunicyjnych oraz artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia, które zakończyły się 26 września 2024 r.
Projekt systemu wieżowego moździerza samobieżnego jest w dalszym ciągu rozwijany w ramach własnych prac rozwojowych Huty Stalowa Wola S.A. w celu zwiększenia jego walorów użytkowych oraz bezpieczeństwa załogi. System wieżowy moździerza może być integrowany z platformami kołowymi oraz gąsienicowymi różnych producentów. Przypomnieć należy, iż demonstrator technologii nowego systemu wieżowego na podwoziu „BORSUK” prezentowany był na MSPO 2024 w Kielcach.