Konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A. na podstawie aneksu podpisanego z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wyprodukuje i dostarczy do dalszych testów i badań cztery egzemplarze Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty, które realizowane są w ramach programu kr. BORSUK.
Aneks rozszerza zakres prowadzonego przez Konsorcjum projektu o dostawę czterech dodatkowych egzemplarzy Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty kr. BORSUK. Działanie to ma na celu przyśpieszenie – we współpracy z Siłami Zbrojnymi RP – procesu badawczo-rozwojowego i wdrożeniowego następcy wysłużonych BWP-1.
Program Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty ruszył 24 października 2014 r. Na realizację projektu Konsorcjum, którym kieruje Huta Stalowa Wola S.A., pierwotnie otrzymało kwotę 62 mln zł z dofinansowania NCBR, przy 13 mln zł wkładu własnego.
– Przez te wszystkie lata intensywnie pracowaliśmy nad projektem, dlatego rozszerzenie umowy o cztery egzemplarze NBPWP jest dla nas sporym sukcesem i jednocześnie wyzwaniem biznesowym. Dzięki temu HSW S.A. jako producent, będzie miała możliwość szybszego uruchomienia procesów technologicznych i zakupowych, co znacząco przyspieszy rozpoczęcie produkcji seryjnej i dostawy. Z kolei większa liczba egzemplarzy wozów bojowych umożliwi szybsze przeprowadzenie procesu badań eksploatacyjno-wojskowych, które dzięki temu realizowane będą w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych. Oczekujemy, że skróci się też okres tzw. „chorób wieku dziecięcego” nowego produktu. Z naszego punktu widzenia, trudno o lepszy model wdrożeniowy dla tak rewolucyjnego wyrobu, jakim jest nasz „Borsuk” – podkreślił Bartłomiej Zając, Prezes Zarządu HSW S.A.
Projekt opracowania Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty to jedno z największych wyzwań, przed jakim stanął krajowy przemysł obronny. Opracowanie całkowicie nowej, autorskiej konstrukcji o tak wysokim stopniu skomplikowania dało ogromny zastrzyk wiedzy oraz kompetencji wszystkim podmiotom zaangażowanym w projekt. Na potrzeby projektu trzeba było stworzyć podwaliny niektórych prac teoretycznych oraz metodyki badań z dziedziny inżynierii materiałowej czy cybernetyki. Wyniki tych badań wzbogaciły i nadal rozwijają zasoby wiedzy i kompetencji całego polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Projekt potwierdził duży potencjał kompetencji i wiedzy jaki od lat konsekwentnie z powodzeniem buduje HSW i pozostali konsorcjanci.