Od strzelania na poligonie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu rozpoczęły się badania kwalifikacyjne Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty BORSUK. Testy strzelaniem potrwają do środy. HSW zaprezentowała możliwości Borsuka z wykorzystaniem środków bojowych podczas strzelania do celów stacjonarnych i ruchomych z postoju i z jazdy.
W poniedziałek 14 listopada w Orzyszu w obecności dowódców 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, oficerów, żołnierzy oraz amerykańskich żołnierzy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO testy obserwował Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślił, że miejsce testów nie jest przypadkowe, bo 15BZ ma być docelowo prawdopodobnym użytkownikiem nowego bojowego wozu piechoty Borsuk.
Borsuk po badaniach zakładowych rozpoczął pierwszy etap badań kwalifikacyjnych, który ma zweryfikować zdolności pojazdu pod kątem dzielności terenowej, pokonywania przeszkód wodnych, możliwości ogniowych oraz odporności balistycznej i przeciwminowej.
Potrzeby wojsk zmechanizowanych w zakresie zastąpienia postradzieckich BWP-1 nowym bojowym wozem piechoty przekraczają liczbę 1000 pojazdów w wersji bojowej.
– Borsuk to nowoczesny sprzęt produkowany przez polski przemysł, z czego jesteśmy dumni. Zakładam, że w przyszłym roku po zakończeniu testów podpiszemy umowę ramową z Hutą Stalowa Wola – powiedział Wicepremier Błaszczak. Dodał, że potrzeby Wojska Polskiego w tej dziedzinie są bardzo duże. – Znacząco przekraczają 1000 sztuk. A więc to będzie jeden z większych kontraktów, jakie zostaną zawarte z polskim przemysłem zbrojeniowym – podkreślił szef MON.
NBPWP Borsuk jest w całości opracowany i wybudowany przez polskich inżynierów z Huty Stalowa Wola S.A. oraz konsorcjum firm polskich w ramach umowy na projekt badawczo-rozwojowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
– Przeprowadzono ponad 30 wybuchów w różnych miejscach wozu, by potwierdzić spełnianie przez niego warunków technicznych. Do tego Borsuk pływa – odpowiadał na pytania mediów o unikalność Borsuka Prezes Huty Stalowa Wola SA Jan Szwedo. Prezes Szwedo dodał, że do HSW docierają sygnały od innych państw sojuszniczych, że są zainteresowane Borsukiem. – My jesteśmy otwarci na współpracę, ale na razie skupiamy się na zamówieniu dla MONu – podkreślał Prezes Szwedo. Dodał, że cała Polska Grupa Zbrojeniowa pracuje nad zwiększeniem możliwości produkcyjnych, aby szybciej realizować zamówienia dla Sił Zbrojnych RP.
Umowę z NCBR z dnia 24 października 2014 r. o wykonanie i finansowanie projektu realizowanego na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pt.: Nowy bojowy, pływający wóz piechoty zawarło konsorcjum dziesięciu podmiotów: HSW S.A. (lider), WZMot., WZInż, OBRUM S.A., WITPiS, WZE, ASW, ROSOMAK, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Politechnika Warszawska.
W kwietniu 2022 r. umowa została rozszerzona aneksem o wyprodukowanie dodatkowych 4 egzemplarzy prototypu NBPWP.
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Waldemar Młynarczyk (PGZ), Michał Niwicz (Polska Zbrojna) oraz Huta Stalowa Wola S.A.