22 czerwca 2022 r. w Sali „Pod Kopułą” w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie odbył się XVIII Kongres Eksporterów Polskich. Kongres poświęcony był polityce eksportowej Polski – szansom, możliwościom jego rozwoju i zagrożeniom – po pandemii koronawirusa oraz w świetle agresji Rosji na Ukrainę i jej negatywnych skutków ekonomicznych. Kongres był głównym wydarzeniem obchodów Jubileuszu 20-lecia powstania Stowarzyszenia Eksporterów Polskich.
Szczególną formą nagradzania przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich jest Medal Honorowy „Zasłużony dla Eksportu” przyznawany wybitnym przedsiębiorcom za ich wkład w aktywne, twórcze i kreatywne działania na rzecz eksportu. W tym roku Medal Honorowy otrzymał Pan Bartłomiej Zając Prezes Huty Stalowa Wola S.A.
Przez 20 lat tym Medalem wyróżniono 250 wybitnych przedsiębiorców.
Historia Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, którego Prezesem jest Mieczysław Twaróg, sięga początku 2002 roku, kiedy to w Warszawie grupa eksporterów zainicjowała utworzenie dobrowolnego zrzeszenia firm prowadzących działalność eksportową we wszystkich branżach i regionach Polski. Nowo utworzona struktura, której misją było i jest obrona interesów eksporterów, została zarejestrowana w KRS w dniu 17 czerwca 2002 roku. Pierwszym przedsięwzięciem Stowarzyszenia była konferencja poświęcona strategii polskiego eksportu, która odbyła się w listopadzie 2002 roku w Sali „Pod Kopułą” ówczesnego Ministerstwa Gospodarki. Konferencja ta wyszła naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, jak również przedstawicieli organów państwowych, rządowych i samorządowych, a także Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad RP. Duże zainteresowanie obradami konferencji potwierdziło celowość działania nowego stowarzyszenia, co dało impuls do dalszych działań na rzecz eksportu i kształtowania jego pozytywnego wizerunku w kraju, i za granicą. W okresie 20 lat istnienia Stowarzyszenia Eksporterów Polskich zorganizowano 10 konferencji programowych, 10 konferencji eksporterów przemysłu rolno-spożywczego, 26 kongresów eksporterów polskich, a także 15 konkursów „Wybitny Eksporter Roku” i „Publicysta Ekonomiczny Roku”. W ramach konkursu „Wybitny Eksporter Roku” firmy osiągające najlepsze wyniki eksportowe honorowane są Listami Gratulacyjnymi, Medalami i Pucharami Stowarzyszenia Eksporterów Polskich.
Należy podkreślić, że 20 lat to czas wielkiego wzrostu eksportu polskiego z 43,5 mld EUR w roku 2002 do 285,8 mld EUR w 2021 roku. Priorytetowymi zadaniami Stowarzyszenia Eksporterów Polskich pozostaje nadal kształtowanie pozytywnego wizerunku eksportu w kraju i za granicą oraz wspieranie eksporterów w ich współpracy z partnerami zagranicznymi.